Jeśli kiedykolwiek stanąłeś/stanęłaś przed koniecznością przeniesienia poczty z prywatnej skrzynki gmail do aplikacji biznesowej gapps to przestawię prosty i niezawodny sposób na wykonanie zadania.Przede wszystkim Google umożliwia pobieranie poczty na nasze konto z innych skrzynek poprzez protokół POP. Dla wielu osób to rozwiązanie okaże się najłatwiejsze, ale w moim przypadku pojawiły się problemy. Z pomocą przychodzi uniwersalne narzędzie o nazwie imapsync . Jak nazwa sugeruje program pozwala na synchronizację poczty między dwoma kontami poprzez protokół IMAP. Co to oznacza? Ano tyle, że przenosi strukturę całego katalogu pocztowego z serwera nr 1 do serwera nr 2. Brzmi świetnie i wierzcie mi wynik jest taki sam :)

Ok, więc pobieramy w dowolny sposób program imapsync, np dla Fedory (z której sam korzystam) wydajemy poniższe polecenie w konsoli (można użyć graficznego managera pakietów i wyszukaćimapsync – efekt będzie ten sam):

#yum install imapsync

Otwieramy konsolę (imapsync jest programem konsolowym) i wpisujemy następujące polecenie:

imapsync –host1 imap.gmail.com –port1 993 –ssl1 –user1 login@gmail.com –password1 twojehasło1 –host2 imap.gmail.com –port2 993 –ssl2 –user2 login@twojadomenanaGAPPS.com –password2 twojehasło2 –allowsizemismatch

Domyślnie przeniesione zostaną wszystkie wiadomości z konta nr 1 do konta nr 2. Wszystkie wiadomości będą miały czas otrzymania taki jak na źródłowym serwerze, czyli chronologia wiadomości na drugim koncie będzie zachowana. Nie martwcie się też jeśli w trakcie kopiowania utracicie połączenie z internetem lub zamkniecie program. Po ponownym uruchomieniu imapsync zacznie kopiować od ostatnio przeniesionej wiadomości :)

P.S. imapsync można stosować dla dowolnych dwóch kont, nie tylko google’owych, pod warunkiem, że obydwa serwery obsługują protokół IMAP.