Jednym z pierwszych moich wpisów było zjechanie clickpada i ubuntu, ale aktualnie trochę się pozmieniało, bo odebrałem z naprawy laptopa i mogłem przetestować nową Fedorę w poprzednio opisanej konfiguracji.

Uściślając korzystam z HP Probook 4320s, który nie ma klasycznego touchpada tylko clickpada, czyli coś a’la gładzik w makach (jeden fizyczny przycisk, obsługa multitouch itepe). Wcześniej problem polegał na tym, że pod Linuksem nie dało się z tego tworu korzystać, o ile nie zainstalowało się openSuse lub nie odprawiło się samemu magicznych rytuałów instalujących nowe spaczowane wersje sterownika synaptics i innych tego typu dziwacznych rzeczy. Ale męczarnia użytkowników właśnie dobiegła końca (chyba, że korzystasz z ubuntu – wtedy nadal jesteś głęboko w lesie :] ).

Pierwsze co można zauważyć to fakt, iż touchpad działa normalnie – prawy klawisz, lewy klawisz, przeciąganie itd. Super. I w dodatku „out of the box”. Jest tylko jeden mały problem – gdzie jest mój środkowy klawisz, nierozerwalnie związany ze wszystkimi uniksami????!!!! I tu trzeba sobie pomóc poprzez zmianę domyślnej konfiguracji sterownika. Nie trzeba nic instalować, żadnych czarów również nie trzeba odprawiać. Dodajemy tylko jeden pliczek /etc/X11/xorg.conf.d/10-synaptics.conf (nazwa jest dowolna, tylko plik musi być w /etc/X11/xorg.conf.d/ i mieć rozszerzenie .conf):

 

Section "InputClass"
 Identifier "touchpad"
 Driver "synaptics"
 MatchIsTouchpad "on"
 Option "ClickPad" "true"
 Option "EmulateMidButtonTime" "0"
 Option "SoftButtonAreas" "60% 0 82% 0 40% 59% 82% 0"
 Option "SHMConfig" "true"
 Option "CoastingSpeed" "0"
 Option "AreaTopEdge" "1522"
 Option "FingerLow" "25"
 Option "FingerHigh" "30"
 Option "MaxTapTime" "180"
 Option "MaxTapMove" "220"
 Option "VertEdgeScroll" "true"
 Option "VertScrollDelta" "100"
 Option "RTCornerButton" "2"
 Option "LEDDoubleTap" "true"
 Option "TapButton1" "1"
 Option "TapButton2" "0"
 Option "TapButton3" "0"
 Option "EmulateTwoFingerMinW" "5"
 Option "HorizTwoFingerScroll" "false"
 Option "VertTwoFingerScroll" "false"
EndSection


Dzięki temu zabiegowi całość działa jak trzeba i mamy środkowy klawisz myszy. A na dodatek jeśli ktoś lubi przewijanie ekranu przy użyciu dwóch palców to można włączyć i nic się nie zepsuje :]