Jeśli kiedykolwiek miałeś pomysł na zakazanie innym wyłączania maszyny lub jej restartu i nie wiedziałeś jak to zrobić, to ten wpis jest dla Ciebie.

Krótki przykład: mamy zdalną maszynę (np. wirtualną), do której mogą logować się klienci. Dostępne jest GUI lub ssh. Jak zrobić, aby nikt nie mógł zrestartować maszyny lub jej po prostu wyłączyć? W Red Hacie 5 jest na to prosty i elegancki sposób. Zacznę może od SSH.

Aby osiągnąć nasz cel wystarczy stworzyć plik /etc/shutdown.allow i umieścić w nim loginy użytkowników, którzy mają prawo do wyłączania maszyny. Proste, prawda?

Ok, ale teraz trochę bardziej skomplikowane zadanie – GUI. Załóżmy, że korzystamy z GDM, czyli domyślnego managera sesji w RHEL-u 5. Edytujemy plik /usr/share/gdm/defaults.conf i w części [greeter] ustawiamy:

SystemMenu = False

Po zmianie możemy wykonać restart maszyny. Jak się podniesie to… w trybie graficznym znika możliwość restartu i wyłączenia maszyny :) Jak się zalogujemy to na górnym pasku w menu System nie widnieje opcja shutdown.

A teraz pytanie: po co to komu? Ano po to, żeby wyeliminować przypadkowe restarty maszyny (bo nikt nie jest nieomylny) albo wymuszać wyłączanie serwerów przez inny panel, który przy okazji wyłączy kilka innych pożytecznych funkcji przypisanych do maszyny (monitoring, backupy, etc)